תריסי גלילה ואמצעי הצללה נוספים

המטרה העיקרית של תריסי הגלילה ואמצעי ההצללה הנוספים הקיימים היום בשוק החלונות והדלתות הינם החשכת החדר בו הם מותקנים, יצירת בידוד תרמי כנגד איתני הטבע השונים וכן יצירת בידוד אקוסטי מהרעשים המגיעים מהסביבה החיצונית של הבית.

מיקום חכם של המפתחים השונים בבית ישפיע באופן ישיר על כמויות האור והרעש אשר יכנסו לבית. מיקום מפתחי הבית לכיוון מערב או מזרח יגרמו לחדירה רבה יותר של אור לפנים הבית במיוחד בשעות הבוקר או אחר הצהרים וכן להתחממות האוויר בבית בימי הקיץ החמים כמו כן מיקום מפתחי הבית בצידי הבית הקרובים לכבישים, גני ילדים, גינות או מקומות אחרים המייצרים רעש מטבעם עדיפים פחות מאשר אלו אשר אינם סמוכים למקורות אלו.

לרוב ניתן להתקין את מוצרי ההצללה השונים כמעט על כל חלון, דלת או מפתח הקיימים בבית כמו כן ניתן לקבל את כל מוצרי ההצללה באותו הגוון שבו נצבע חלון האלומיניום שעליו מותקן מוצר ההצללה.

בשוק החלונות והדלתות קיימים היום כארבע מוצרי הצללה עיקרים:

1. תריסי גלילה – תריס הגלילה הינו ככל הנראה אמצעי ההצללה הנפוץ ביותר בשוק ולא בכדי. תריס הגלילה מאפשר אטימה מוחלטת של חדירת אור, הגנה תרמית מצוינת, הגנה אקוסטית ברמה גבוה וכן אף הגנה מפני פריצות אשר נובעת מהחוזק היחסי של התריס. תריסי הגלילה מתחלקים לשני קבוצות:

1.1 שלבים משוכים - הינם שלבי אלומיניום המיוצרים בתהליך האקסטרוזיה ולאחר מכן מושחלים האחד בתוך השני. יתרונותיו נובעים ממשקל התריס אשר תורם להגנה כנגד פורצים וכן על שלמות התריס.

1.2 שלבים מוקצפים - הינם שלבים המיוצרים מפח אלומיניום מכופף כאשר החלל המצוי בהם ממולא בחומר מוקצף. יתרונו של השלב המוקצף נובע מהיותו מוקצף דבר התורם רבות לבידוד אקוסטי ותרמי אך מצד שני חסרונותיו של השלב המוקצף עולים על יתרונותיו שכן שלב זה נוטה להתעקם רבות, כל מכה בשדה תשאיר סימן, וכן הגנה מועטה כנגד פורצים לאור משקלו הקל.

כמו כן הקבוצות האמורות אף הן מתחלקות לשני תתי קטגוריות נוספות:

1.3 שלב רגיל – שלבים המאפשרים בעת מצב הביניים שלהם, בין פתיחה מלאה לבין סגירה מלאה, כניסה מועטת מאוד של אור לחלל הבית.

1.4 שלב אור – כשמם כן הם, שלבי האור מאפשרים כניסה רבה יותר של אור אל חלל הבית במצב הביניים – שלבים אלו הינם החידוש האחרון בתחום תריסי הגלילה וקיום ניתן לומר כי הם הקונצנזוס בתחום זה.

2. צלון פנימי – מערכת הצללה המותקנת בזכוכית אשר בחלון או דלת האלומיניום. הצלון מותקן ברווח שבין הזכוכיות. בצלון זה קימות שני מנגנוני הפעלה, מנגנון מגנטי ידני וכן מנגנון חשמלי המופעל באמצעות שלט רחוק או מתג. היתרון המשמעותי של הצלון הוא במראה האלגנטי שהוא מעניק וכן נוחות הפעלתו אך ממול הצלון הפנימי אינו תורם משמעותית להצללת החדר בו הוא נמצא או ליצירת בידוד כלשהו, תרמי או אקוסטי.

3. צלון חיצוני - מערכת ההצללה החדשה ביותר בשוק. מדובר בצלון המותקן בחלק החיצוני של הבית. הצלון מזכיר את הצלון הישן והטוב אבל בעל מראה חדשני ודקורטיבי. היתרון המשמעותי של הצלון הוא המראה החיצוני וההיטקיסטי שלו וכן נוחות ההפעלה אשר מגיע בשילוב מנגנון חשמלי.

4.. תריסי רפפה – מערכת ההצללה הישנה והמוכרת המשלבת שלבים שסובבים סביב ציר בצורה ידנית ומאפשרים אטימה לא רעה כנגד כניסת אור לחדר. את השלבים ניתן לקבל עשויים מפרופילי אלומיניום משוכים או שלבים המיוצרים מפלסטיק.