איך בוחרים חלונות

בין אם אתם מחליפים חלון קיים, משפצים את הבית או בונים בית חדש, את תכנון הפתחים ובחירת המערכות המתאימות ביותר עליכם לבצע בשלבים המוקדמים של התהליך.

ראשית, חשוב להתייחס לכלל חלקיו של החלון. החלון מורכב ממסגרת אלומיניום ומזכוכית, שני האלמנטים הללו חשובים מאוד ויש להתייחס לכל אחד מהם לגופו מכיוון שבתוך כל אלמנט כזה נפתח קיים מגוון רחב מאוד מוצרים ואפשרויות.

ישנם סוגים רבים של מערכות אלומיניום העונים לדרישות שונות של צורות פתיחה, באם מדובר בחלון הזזה או חלון פתיחה, חלון קבוע וכדומה. מערכות מגוונות אלו מספקות פתרונות שונים לגדלי פתח שונים ומשקל כנפים שונה ומתחשבות  במשתנים רבים כגון: לחצי רוחות איזור גיאוגרפי, סוג הזיגוג ועוד.

חשוב מאוד כבר בשלב מוקדם של התהליך להחליט האם נדרשים תריסי גלילה:

  • על מנת לתכנן כראוי את שלד הבית שיוכל לקלוט את ארגזי התריס 

  • על מנת להיערך להכנות של חשמל

דגשים בבחירת חלונות :

פונקציונאליות

חשוב כי צורת הפתיחה והסגירה של החלון לא תפריע לנעשה בחלל החדר בו החלון נמצא ולכן חשוב להכיר את מגוון צורות הפתיחה הנפוצות בשוק ולבחור את זו אשר תתאים לכם ביותר.

הזזה  - פתיחת כנף החלון ע"י הזזתו על מסילה

הרם והזז - פתיחת כנף החלון באמצעות מנגנון המרים ומוריד את כנף על גבי המסילה וגם מאפשר את הזזתו.

כיס הזזה  - פתיחת כנף החלון לתוך כיס החבוי בתוך קיר הבית

קיפ -  פתיחת כנף החלון בשיפוע

דריי קיפ - פתיחת כנף בעלת שלושה מצבים, ציר, קיפ וסגור

ציר - פתיחת כנף החלון באמצעות ציר הנמצא באחד מצידי המשקוף

צורות פתיחת החלון הנפוצות ביותר במרבית הדירות בישראל היא כי בחדר הסלון נהוג להתקין חלונות מסוג של פתיחה באמצעות הזזה או הרם והזז, במקרה של מפתחים גדולים במיוחד. בחדרי השינה נהוג להשתמש בפתיחה של הזזה ובאמבטיות ושירותים נהוג בפתיחת דריי קיפ.

זיגוג

איזה סוג זיגוג הוא המתאים ביותר לביתכם? יש להתייחס לכל מבנה בצורה אינדבידואלית, כל מבנה והדרישות הספציפיות המותאמות לו, בין השאר, לפי האיזור הגיאוגרפי בו הוא נמצא ולפי התאמתו לבעליו. בחירה בסוג הזיגוג הנכון יכול לחסוך כסף רב לאורך זמן על ידי חיסכון באנרגיה, הפחתת הרעשים מהסביבה ואולי הדבר החשוב ביותר יספק הגנה מרבית לבני הבית.

לשם התאמת הזיגוג המתאים ביותר לביתכם נציג בקצרה את סוגי הזכוכית הקיימים בשוק ואשר משמשים לרוב בתחום החלונות והדלתות:

זכוכית מחוסמת – זכוכית אשר עוברת חימום לטמפרטורה של כ-700 מעלות ולאחר מכן עוברת קירור מהיר מאוד באמצעות אוויר, תהליך החימום והקירור המהיר גורם למאמצי לחיצה שנוצרים בזכוכית דבר אשר טורם רבות לחוזקה, חוזק הגבוה פי 5 מזכוכית רגילה ומקשה בצורה ניכרת על התפשטות של סדקים בזכוכית. במקרה של התנפצות זכוכית מחוסמת בניגוד לזכוכית רגילה תתנפץ לאלפי חתיכות קטנות אשר לא יכולים לגרום לפציעה בעוד שבמקרה של התנפצות של זכוכית רגילה אשר מתנפצת למספר קטן יותר של חתיכות כאשר כל חתיכה חדה ועלולה לגרום לפציעה חמורה.

זכוכית טריפלקס – זכוכית המורכבת משתי שכבות זכוכית אשר מודבקות אחת לשנייה על ידי שכבה גמישה ואלסטית הנקראת " "PVB -Polyvinyl butyral. זכוכית מסוג זה הינה חזקה במיוחד ובמקרה של שבירה, זכוכית הטריפלקס אינה מתנפצת אלה נסדקת בלבד שכן חומר ה-PVB למעשה מדביק את שברי הזכוכית אליו. בזכוכית הבידודית לרוב עובי הזכוכיות המודבקות הינו 3+3 מ"מ או 4+4 מ"מ כאשר עליה בעובי הזכוכית תורמת הן לחוזק והן לבידוד רעשים.

סוג נוסף של זיגוג אשר הינו נפוץ מאוד בבניה הינו זכוכית בידודית (double glazing) – זכוכית זו למעשה מורכבת משתי שכבות זכוכית (זכוכית רגילה, זכוכית טריפלקס או זכוכית מחוסמת) המחוברות אחת לשנייה על ידי מסגרת המפרידה ביניהם כאשר בתוך המסגרת נמצאים סופגי לחות לשם מניעת היווצרות אדים בחלק הפנימי של הזכוכית. המאפיינים העיקרים של זכוכית זו הינם בידוד טרמי מהאקלים השורר מחוץ לבית וכן העצמת הבידוד האקוסטי מפני רעשים.

ניתן לקבל את כל סוגי הזכוכיות בהדפסים שונים ובטקסטורות שונות לרבות זכוכית "חלבית" טקסטורה בעלת גוון לבן, זכוכית "צינצילה" בעלת פסים שקופים וצפופים אשר מבטלים את שקיפות הזכוכית ועוד.

בשוק קיימים ציפוים שונים ו "חכמים" לזכוכיות כגון סדרת ה SunGuard של קונצרן גארדיאן אשר מאפשר לקבל את סוגי הזיגוג האמורים לעיל ברמות שונות ומדידות של  רמות תפקוד.

מערכת האלומיניום

קיימות בשוק מגוון רחב של מערכות אלומיניום אשר מתאימות עצמן לדרישות שונות אשר יכולות לנבוע ממיקום גאוגרפי, לחצי רוחות, עיצוב, אטימות, אקוסטיקה, תפעול, חוזק, עמידות, גימור ועוד בחירת מערכת האלומיניום הנכונה תלויה רבות בדרישות השונות הקיימות.

לALUG מבחר רחב של מערכות הנותן מענה לסוגי הדרישות השונות.